Вебпортал працює у бета-версії

Відновлення економіки: стан і потреби бізнесу

Дата
08 червня 2022
Виконавець
Центр розвитку інновацій, Офіс з розвитку підприємництва та експорту, національний проєкт Дія.Бізнес спільно з Advanter Group за підтримки Європейського Союзу та в межах Ініціативи для відновлення економіки, розвитку підприємництва та експорту України провели дослідження стану та потреб українського бізнесу під час воєнного стану серед представників Обласних військових адміністрацій (ОВА) та територіальних громад (громад).
Завантажити українською

Результати

Період опитування: 25.05–10.06.2022. Всього проаналізовано дані від 19 ОВА та 188 громад. Серед ОВА в опитуванні не змогли взяти участь 5 ОВА (Дніпропетровська, Кіровоградська, Одеська, Сумська та Херсонська). Серед громад — представники Луганської та Херсонської областей. Дані про ці регіони взято до розрахунку в окремих графіках як «складно оцінити».

1. Повномасштабна війна росії проти України вплинула на можливість бізнесу реалізовувати продукцію та надавати послуги.

Більшість опитаних представників ОВА (58%) та громад (44%) оцінюють зменшення обороту бізнесу на рівні 10–30% (тобто, на їхню думку, обсяги зменшилися до 70–90% порівняно з обсягами до 24 лютого). Водночас 10% ОВА зазначають, що обсяги діяльності бізнесу не змінилися або навіть зросли (на рівні 10–30%).

Представники громад оптимістичніше оцінюють ситуацію — 29% опитаних вважають, що обсяги діяльності бізнесу не змінилися або зросли. 

2. Попри повномасштабну війну, 5 ОВА очікують зростання надходжень до місцевого бюджету у 2022 році порівняно з 2021 роком: Вінницька, Черкаська, Хмельницька, Полтавська — на рівні 0–10%, Львівська — на рівні 10–20%.

Інші ОВА очікують скорочення, серед яких більшість (53%) оцінюють, що скорочення доходів місцевих бюджетів не буде більшим за 20%. Найбільше скорочення очікують у східних та південних регіонах. 76% представників громад відзначили, що очікують падіння доходів. Серед інших опитаних, 6% громад прогнозують зростання доходів бюджету, 18% громад не змогли надати прогноз.

3. Більшість представників ОВА (74%) та громад (38%) оцінюють бізнес-клімат своєї області на рівні вищому за середній по Україні.

Водночас значна частина не може оцінити поточний стан бізнес-клімату — 21% ОВА та майже 34% представників громад. 

Серед ОВА про складність оцінки бізнес-клімату зазначили представники Луганської, Запорізької, Харківської та Черкаської областей. Львівська та Житомирська ОВА оцінили бізнес-клімат області значно вищим за середній рівень, а Донецька — значно нижчим за середній рівень самооцінки. 

4. Більшість опитаних зазначають, що знають про релоковані підприємства у своїй області (очікувано, що найбільше — представники західних та північних областей). Водночас за відповідями представників ОВА, найгостріші потреби бізнесу під час релокації:

  1. Пошук виробничих та складських приміщень.
  2. Пошук житла для співробітників.
  3. Пошук фінансів для покриття оборотних коштів та закупівлі обладнання.